Przejście dziecka do nowego środowiska, takiego jak przedszkole czy szkoła, powoduje, że rodzice często martwią się o to, jak ich pociecha poradzi sobie z tą zmianą. To nowe relacje z rówieśnikami, nowi opiekunowie wokół, trudności z adaptacją emocjonalną, lęk i stres związany z nowym środowiskiem.

Czy dziecko będzie potrafiło nawiązać relacje z innymi dziećmi i znaleźć przyjaciół? Czy dziecko poradzi sobie z nowymi zasadami obowiązującymi w tym miejscu? Czy nauczyciele będą wystarczająco zaangażowani i kompetentni, aby wspierać dziecko w trudnych momentach?

Wybierając przedszkole czy szkołę warto zwrócić uwagę czy placówka dostrzega ten problem. Czy proponuje stopniowe wprowadzanie dziecka do nowego środowiska, zaczynając od krótszych pobytów? Na ile nauczyciele są wyczuleni na sygnały emocjonalne dziecka i potrafią reagować na nie w sposób wspierający? Jakie pomysły mają na integrację dziecka z jego rówieśnikami? Jak często komunikują się z rodzicami i informują o postępach czy ewentualnych trudnościach? Jak szybko reagują na pojawiające się sygnały?

Najważniejszą jednak rolę na początku odgrywają rodzice. Potrzebny jest dialog z dzieckiem o nadchodzących zmianach, wyjaśnianie, czego może się spodziewać i podkreślanie pozytywnych aspektów nowego środowiska. Pozytywne nastawienie, optymizm i pewność siebie pomagają w bezpieczniej zmianie.  A kiedy już pójdzie do szkoły czy przedszkola ważne są codzienne rozmowy o doświadczeniach w nowym miejscu, słuchanie i reagowanie na emocje dziecka związane z tym wszystkim co zaszło w ciągu dnia.

Podsumowanie

Wybierając placówkę, trzeba koniecznie zwrócić uwagę, czy dostrzega ona problemy związane ze zmianą. Czy proponuje stopniowe wprowadzanie dziecka do nowego środowiska, zaczynając od krótszych pobytów? Na ile nauczyciele są wyczuleni na sygnały emocjonalne dziecka i potrafią reagować na nie w sposób wspierający? Jakie pomysły mają na integrację dziecka z jego rówieśnikami? Jak często komunikują się z rodzicami i informują o postępach czy ewentualnych trudnościach? Jak szybko reagują na pojawiające się sygnały? To na tym etapie jedna z fundamentalnych decyzji rodzica jakie mogą wpłynąć na całej jego życie.